Mikrotik – przywracanie konfiguracji na innym routerze

Warto zmienić domyślne nazwy interfejsów – dzięki temu w skrypcie wystarczy dopasować na samej górze definicje tych nazw, a dalej są już używane nazwy zdefiniowane przez użytkownika.

Przy odtwarzaniu trzeba przejrzeć plik rsc pod kątem definicji niekompatybilnych między routerami.

Na pewno warto wywalić:

  1. Definicję /port (porty szeregowe) – na CCRach są 2, na małych jeden
  2. Przeszukać plik pod kątem intefejsów i wywalić te, których nie ma, bo np. wstawiamy mniejszy router
  3. /lcd jeśli na docelowym nie ma LCD
  4. /system routerboard settings – to są ustawienia sprzętowe (częstotliwości procesora, pamięci itp – zależne od modelu)
  5. /system leds – do ustawiania działania dodatkowej diody, która nie wszędzie jest
  6. W pliku rsc nie ma certyfikatów – więc wszystko, co na nich bazuje nie wstanie – np. ovpn-server – do wywalenia

Później robimy System -> Reset Configuration, zaznaczamy Keep users – by nie kasował kont użytkowników (w rsc nie ma ich, więc skasowanie oznacza powrót do admina bez hasła), zaznaczamy No default configuration i każemy mu po resecie uruchomić nasz skrypt.

 

Po resecie wszystko powinno być OK, trzeba tylko wczytać na nowo certyfikaty oraz zdefiniować ovpn-server, ovpn-out i wszystko inne, co mogło z certyfikatów korzystać.

 

Mikrotik i modem 3G

Po pierwsze – musi być wyłączony PIN (podobno nie z każdym modeme, z moimi – wszystkimi)

Po podłączeniu modemu sprawdzamy System -> Ports, tam będzie 1 czarny port (czerwone są niepodłączone, MT zakłada nowe porty dla nowych podłączanych urządzeń USB).

Następnie wchodzimy w menu PPP i dodajemy nowy interfejs PPP Client (chyba, ze MT zrobił to automatycznie – czasem robi) – tu należy wybrać właściwy port, APN, oraz UWAGA!!! Włączyć Advanced mode i wybrać właściwy kanał – na razie nie mam pomysłu, jak to zrobić nie metodą prób i błędów – zaczynając od 0

W logach można sprawdzić, czy się łączy – jak kanał zły to wisi na Resetting link…

Jeszcze warto odznaczyć Dial on Demand w opcjach PPP

No i jeszcze konieczne jest ustawieie w Firewallu srcnat dla połączeń wychodzących przez interfejs PPP by udostępnić połączenie w LAN.