Szybkie notatki administratora

BigBlueButton

Wersja 2.2 – wymaga zgodnie z manualem Ubuntu 16.04 LTS

Wiadomo, minus to stara wersja OS, która niedługo straci wsparcie. Nie ma może tragedii ale jest to istotne.
Okazuje się że wersja jest bez porównania stabilniejsza. Nie różni się znacząco funkcjonalnością a użytkownicy zdecydowanie bardziej ją chwalą. Na obecnej maszynie VPS zużywamy w okolicach 50% CPU i 50% RAM przy max 90 sesjach. Na zużycie CPU duży wpływ ma ilość sesji video. W naszym przypadku tylko nauczyciele udostępniają obraz, czasem pulpit lub prezentację. Stąd ilość zasobów w istotny sposób jest u nas powiązana z ilością pokoi. Przy 90 sesjach dziś było stabilnie i planujemy zwiększać stopniowo liczbę pokoi. Jeśli uda nam się równolegle obsłużyć 8 klas (okoo 200 sesji) to powinniśmy mieć pełen sukces. Już wiemy że stan maks raczej się nigdy nie wydarzy. Zawsze są nieobecni i siatka lekcji też musiałby się ułożyć w odpowiedni sposób. Generalnie wynika to z wielkości naszej szkoły i ilości odpowiedniego sprzętu… 🙂

Co do technikaliów wersji 2.2 Stable
Wymagania:
https://docs.bigbluebutton.org/2.2/install.html#minimum-server-requirements

Sposób instalacji:
Czysta instalka Ubuntu 16.04 + SSH
Instalacja bbb z certyfikatem LetsEncrypt wykonywana jest poleceniem (trzeba podmienić adres serwera i email):
sudo su wget -qO- https://ubuntu.bigbluebutton.org/bbb-install.sh | bash -s -- -w -a -v xenial-22 -s bbb.example.com -e info@example.com

Info: Jeśli potrzebujesz panelu zarządzania to można doinstalować również Greenlight poprzez dodanie parametru -g (nam się przydało).

Po instalacji należy: 1. odinstalować demo api komendą:
sudo apt-get purge bbb-demo
Panel trzeba po instalacji zabezpieczyć bo jest włączona otwarta rejestracja użytkowników. Najszybciej za pomocą ustawień administracyjnych w panelu Greenlight.

Co istotne. Pokoje są dostępne poprzez link. Każdy kto posiada link może uczestniczyć w konferencji. Pokoje można tworzyć i kasować. Każdy ma swoją konfigurację. Zaletą jest prostota. Integracja z Moodle sprowadza się do automatyzacji powoływania pokoi i umieszczenia w kursach odpowiedniego modułu (który jest ładnie konfigurowalny). Żeby w plugin BigBlueButton dla Moodle’a wpisać dane konfiguracyjne trzeba mieć adres serwera oraz klucz który po instalacji znajduje się w katalogu (plik .env) domowym usera na uprawnieniach którego była wykonana instalacja.

Comments are currently closed.